Fərid Abdullayev 2007-2011-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin maliyyə fakultəsi üzrə Vergi işinin təşkili və idarəedilməsi ixtisası üzrə bakalavr və 2011-2013-cü illərdə Biznesin İdarəedilməsi ixtisası üzrə magistr təhsili alıb. 2015-ci ildə DSNX tərəfindən təşkil edilmiş məsul aktuari imtahanını müvəffəqiyyətlə keçib.
O əmək fəaliyyətinə 2011-ci ildən “PAŞA Həyat Sığorta” şirkətində başlayıb və burada anderraytinq üzrə mütəxəssis, aktuariat üzrə mütəxəssis və baş mütəxəssis, məsul aktuari, aktuariat şöbəsinin müdir müavini, baş risk inzibatçısı kimi vəzifələrdə çalışıb.
2019-cu ilin oktyabr ayından etibarən İdarə Heyətinin üzvü - Baş risk inzibatçısı olaraq fəaliyyət göstərib.

In 2007-2011, Farid Abdullayev had a bachelor`s degree in Tax Organization and Management of Finance faculty at Azerbaijan State University of Economics and a master`s degree in Business Administration in 2011-2013. In 2015, he successfully passed the exam for Responsible Actuary organized by SICS.
He started his professional career at “PASHA Life Insurance” in 2011, where he worked as an underwriting specialist, actuarial specialist and chief specialist, responsible actuary, deputy head of the actuarial department, chief risk administrator.
Since October 2019, he has served as a Member of the Management Board – Chief Risk Officer.
Effective October 2025, he has been appointed to the position of Deputy Chairman of the Management Board.