Fərid Abdullayev 2007-2011-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin maliyyə fakultəsi üzrə Vergi işinin təşkili və idarəedilməsi ixtisası üzrə bakalavr və 2011-2013-cü illərdə Biznesin İdarəedilməsi ixtisası üzrə magistr təhsili alıb. 2015-ci ildə DSNX tərəfindən təşkil edilmiş məsul aktuari imtahanını müvəffəqiyyətlə keçib.
O əmək fəaliyyətinə 2011-ci ildən “PAŞA Həyat Sığorta” şirkətində başlayıb və burada anderraytinq üzrə mütəxəssis, aktuariat üzrə mütəxəssis və baş mütəxəssis, məsul aktuari, aktuariat şöbəsinin müdir müavini, baş risk inzibatçısı kimi vəzifələrdə çalışıb.
2019-cu ilin oktyabr ayından etibarən İdarə Heyətinin üzvü - Baş risk inzibatçısı olaraq fəaliyyət göstərib.

В 2007-2011 годах Фарид Абдуллаев получил степень бакалавра в области налоговой организации и управления финансами Азербайджанского государственного экономического университета и степень магистра делового администрирования в 2011-2013 годах. В 2015 году успешно сдал экзамен на ответственный актуарий, организованный DSNX.
Свою профессиональную карьеру начал в «PASHA Life Insurance» в 2011 году, где работал специалистом по андеррайтингу, актуарным специалистом и главным специалистом, ответственным актуарием, заместителем начальника актуарного отдела, главным риск-администратором.
С октября 2019 года занимал должность члена Правления – Главного сотрудника по управлению рисками (Chief Risk Officer).